Evblog

Dotacje na stacje ładowania samochodów elektrycznych

Od 7 stycznia 2022 r. ruszył nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Wsparcie infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury do tankowania wodoru”- budowa stacji ładowania o mocy nie mniejszej niż 22 kW, innej niż ogólnodostępna stacja ładowania. Wnioski można składać do 31 marca 2022 r. – jednak nie dłużej niż do wyczerpania środków alokacji.


Jeśli jesteś zainteresowany zbudowaniem lub rozbudową stacji ładowania pojazdów elektrycznych, skontaktuj się z nami! Tel. 222  692 777

DO KOGO SKIEROWANY JEST PROGRAM:

– jednostek samorządu terytorialnego;

– przedsiębiorców;

– spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych;

– rolników indywidulanych.

WARUNKI PROGRAMU:

– do 50% dofinansowania na budowę lub przebudowę ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru lub stacji ładowania pojazdów prądem stałym o mocy powyżej;

– 150 kW;do 45% dofinansowania dla projektów, w których co najmniej jeden punkt ładowania umożliwia świadczenie usługi ładowania prądem stałym DC o mocy nie mniejszej niż 50 kW i mniejszej niż 150 kW może otrzymać do 30% dofinansowania. Dofinansowanie może zostać zwiększone do poziomu 45% pod warunkiem zlokalizowania Twojej stacji w gminie, w której liczba mieszkańców nie przekracza 100 000 osób, zostało zarejestrowanych mniej niż 60 000 pojazdów samochodowych lub występuje poniżej 400 pojazdów samochodowych na 1000 mieszkańców. Premia nie ma zastosowania dla projektów usytuowanych w pasie drogowym drogi ekspresowej albo autostrady.

 

Więcej informacji

SAMOCHODY ELEKTRYCZNE W POLSCE

Zakup samochodów elektrycznych cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród Polaków. Według Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PZPM i PSPA, w Polsce do września 2021 r. zarejestrowanych zostało łącznie 31 633 samochodów osobowych z napędem elektrycznym, tj. o 120% więcej niż w analogicznym okresie w 2020 r.

 

Co prawda Polacy są w tyle rankingu państw Europejskich pod względem stosunku ilości aut elektrycznych do liczby mieszkańców. Jednak z roku na rok różnica ta się pomniejsza. Wynika to w dużej mierze z tego, że rośnie w społeczeństwie świadomość ekologiczna. Podobnie jest z infrastrukturą ładowania. Pod koniec grudnia 2021 r. w Polsce funkcjonowały 1932 ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych, z czego 30% to stacje szybkiego ładowanie DC.


Jak stacje ładowania mogą wpłynąć na atrakcyjność Twojego biznesu?

– budujesz pozytywny wizerunek firmy;

– uzyskujesz dodatkowe przychody z usługi ładowania;

– jesteś eko, działasz na rzecz poprawy jakości powietrza.

Dlaczego warto zbudować stację ładowania pojazdów razem z Energomix S.A:

– oferujemy atrakcyjną cenę;

– posiadamy szeroką ofertę produktów;

– dysponujemy systemem operatorskim;

– zatrudniamy wykwalifikowanych monterów;

– używamy profesjonalnego sprzętu pomiarowego;

– zapewniamy kompleksową obsługę: serwis, utrzymanie, przeglądy, pomiary rozliczenia;

– mamy szerokie doświadczenie w budowie stacji ładowania.

Rodzaje złączy do ładowania pojazdów elektrycznych

Na pierwszy rzut oka ilość rodzajów złączy służących do ładowania pojazdów elektrycznych może powodować zamieszanie. Jest to jednak stosunkowo prosty w swoich podstawach temat. Z tego wpisu dowiesz się między innymi: czym głównie różni się ładowanie prądem zmiennym od ładowania prądem stałym oraz  jakie typy wtyczek i gniazd stosowane są najczęściej w Polsce.

Ładowanie prądem zmiennym

Złącze Type 2

 

Ładowanie prądem zmiennym jest najczęściej spotykanym wariantem ładowania. Pozwala naładować pojazd w od kilku do kilkunastu godzin w zależności od mocy stacji ładowania. W tym przypadku wyróżniamy złącza ze strony auta: typu 1 (Type1) oraz typu 2 (Type 2)

 

To właśnie złącze Type 2 jest standardowym rozwiązaniem stosowanym najczęściej w pojazdach wypuszczanych na rynek europejski. Wynika to z faktu, że złącze to przystosowane jest do prądu trójfazowego.

Ładowanie prądem stałym

Złącze CSS Combo 2

Ładowanie prądem stałym zapewnia większą, niż w przypadku prądu zmiennego szybkość ładowania pojazdu. Czas pełnego naładowania może wynieść zaledwie kilkadziesiąt minut, rzadko przekracza godzinę. W związku z tym producenci aut stosują najczęściej gniazdo CSS Combo 2, które jest niejako rozbudowaną wersją Type 2, wzbogaconą o moduł stały z dodatnią i ujemną polaryzacją. Drugim najczęściej stosowanym złączem jest tak zwany CHAdeMO. Spotykany jest w samochodach produkcji Azjatyckiej. 

 

Rodzaje gniazd w stacjach ładowania

 

Złącze CHAdeMO

 

 

Type 2 jest uniwersalnym gniazdem używanym w stacjach ładowania, w których nie ma stale podłączonych kabli. Gniazda CHAdeMo są stosunkowo rzadko stosowane przy stacjach ładowania.  Alternatywą do tego jest używanie standardowej wtyczki ściennej w przypadku braku dostępu do stacji ładowania. Nie jest to jednak zalecana praktyka, z uwagi na niesamowicie długi czas napełnienia akumulatora, oraz mniejsze bezpieczeństwo. Dlatego lepiej zamontować u siebie w domu specjalistyczną stację ładowania.

 

 

 

 

Jeśli jesteś zainteresowany budową swojej stacji ładowania skontaktuj się z nami pod

nr tel 222 692 777 lub pisząc e-mail na biuro@energomix.com

Czym jest program mój elektryk?

Dzięki programowi “Mój Elektryk” zarówno klienci indywidualni, jak i instytucjonalni mogą starać się o dofinansowanie do zakupu aut elektrycznych. Warto zaznaczyć, że o środki finansowe można zgłaszać się po zakupie auta przedkładając wymagane faktury.

Co oferuje program mój elektryk?

Dzięki programowi klienci indywidualni mogą starać się o dofinansowanie w wysokości 18 750 zł, jeśli cena zakupu samochodu elektrycznego nie przekracza 225 tys. zł. Jednak w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny, będzie to 27 tys zł. przy jednoczesnym braku górnej granicy ceny zakupu auta.

 

Jeśli chodzi o przedsiębiorców, kwoty dofinansowania wynoszą również 18 700 zł oraz 27 tys. zł. Pierwsza kwota dotyczy przedsiębiorców którzy nie deklarują średniorocznego przebiegu, który jest różny dla danych kategorii pojazdów. Kwoty rzędu 50 i 70 tys. zł mogą zostać zwrócone w przypadku samochodów dostawczych. Tak jak we wcześniejszym przykładzie kwota zależna jest od deklaracji średniorocznego przebiegu. 

 

Dokładne informacje na gov.pl

Czy jest gdzie ładować elektryka?

Na początku 2022 roku, w Polsce dostępnych jest około 2000 ogólnodostępnych stacji ładowania. Patrząc na powierzchnię Polski jest to stosunkowo mała ilość. Wielu kierowców narzeka obecną infrastrukturę, która nie pozwala na pełny komfort zapewnienia miejsc do szybkiego ładowania dla posiadaczy aut elektrycznych. 

Coraz więcej osób decyduje się na własną stację ładowania

Dotyczy to zarówno ładowarek montowanych w prywatnych domach o mniejszej mocy, jak i rozwiązań pozwalających na szybkie ładowanie firmowych aut. Tym bardziej, że został uruchomiony program dotacyjny do budowy takich urządzeń.

 

Więcej na temat tego programu przeczytacie tutaj

 

Jeśli jesteś zainteresowany budową swojej stacji ładowania skontaktuj się z nami pod nr. tel 222 692 777 lub pisząc e-mail na biuro@energomix.com

CZY POLSKI SAMOCHÓD ELEKTRYCZNY OSIĄGNIE SUKCES?

28.07.2020 wszyscy zainteresowani mieli okazję obejrzeć premierowy pokaz pierwszego polskiego samochodu elektrycznego IZERA. Autorzy projektu przedstawili dwa modele pojazdów – typu SUV oraz hatchback. Auta mają osiągać przyspieszenie od 0 do 100 km/h w niecałe 8 sekund. Brzmi obiecująco, jednak na zakup takiego samochodu trzeba będzie jeszcze poczekać. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie www.izera.pl

JUŻ POD KONIEC LIPCA ODBĘDZIE SIĘ DEMONSTRACJA PROTOTYPU POLSKIEGO SAMOCHODU ELEKTRYCZNEGO

Demonstracja prototypu polskiego samochodu elektrycznego odbędzie się online i będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych! Podczas pokazu poznamy też nazwę marki, pod którą będą produkowane rodzime elektryki – już od 2023r.
Więcej o tym wyjątkowym projekcie można przeczytać na dedykowanej stronie https://electromobilitypoland.pl/ Zachęcamy do udziału w rewolucyjnym pokazie!

Samorządy dostaną wsparcie na przygotowanie strategii rozwoju elektromobilności.

Wsparcie działań jednostek samorządu terytorialnego niezbędnych do realizacji polityki elektromobilności jest celem ogłoszonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programu, w którym do rozdysponowania jest 10 mln zł. Powiaty, gminy oraz ich związki wnioski o dotacje będą mogły składać od 15 października 2018 r.

Czytaj dalej „Samorządy dostaną wsparcie na przygotowanie strategii rozwoju elektromobilności.”

Porsche odchodzi od diesla na rzecz elektromobilności.

Porsche, jeden z popularniejszych producentów samochodów sportowych, zapowiedział całkowite odejście od produkcji pojazdów z silnikami wysokoprężnymi. Niemiecka marka chce inwestować w rozwój napędów elektrycznych, stopniowo odchodząc od tradycyjnych silników, które będą już dla firmy drugorzędnym rozwiązaniem. Od 2019 roku producent chce postawić już tylko na elektromobilny transport – czytamy w BiznesAlert.pl.

Czytaj dalej „Porsche odchodzi od diesla na rzecz elektromobilności.”

Elektromobilność to czystsze powietrze, rozwój gospodarczy i nowe miejsca pracy.

Jak prognozuje agencja Bloomberg, w 2026 r. cena samochodów elektrycznych będzie niższa niż tradycyjnych samochodów. Analitycy przewidują też, że za około 10 lat flota elektryków liczyć będzie około 35 milionów. Zmiany zajdą też na polskim rynku, na elektromobilną rewolucję przygotowuje się m.in. Częstochowa. Czytaj dalej „Elektromobilność to czystsze powietrze, rozwój gospodarczy i nowe miejsca pracy.”

Sprawdź, gdzie możesz naładować swój samochód elektryczny.