Włochy chcą być bardziej elektromobilne

Milion elektrycznych samochodów na ulicach do 2022 r. — to nowy cel włoskiego rządu, o którym napisał Bloomberg. Program, który ma zmniejszyć liczbę aut benzynowych i z silnikiem diesla we Włoszech, został opracowany przez Ruch Pięciu Gwiazd — partię, która po ostatnich wyborach utworzyła rząd wspólnie z prawicową Ligą Północną.

Ruch Pięciu Gwiazd wyszedł z propozycją opracowania rządowych zachęt dla zakupu elektrycznych i hybrydowych aut. Choć dokument nie podaje żadnych konkretnych celów, to wiadomo, że Luigi Di Maio, lider partii, mówił niedawno o wprowadzeniu na włoskie ulice 1 mln e-samochodów. Taki cel potwierdzili też rzecznicy rządu, choć oficjalnie nie podają kosztów. Bloomberg spekuluje, że przyjęcie takiego celu mogłoby kosztować budżet około 10 mld USD.

— Jeśli chcesz, żeby po włoskich ulicach zaczął jeździć milion elektrycznych samochodów w ciągu pięciu najbliższych lat, jedynym sposobem jest wprowadzenie ogromnych ulg podatkowych, tak jak w Norwegii. Rząd będzie musiał zaoferować zachęty o wartości około 10 tys. USD do każdego auta, jak we Francji. Nawet jeśli zapłaci za to w przybliżeniu 10 mld USD, taka liczba samochodów wciąż wydaje się nie do osiągnięcia w tak krótkim czasie — komentuje Gian Primo Quagliano, szef instytutu badawczego Promotor.

Bloomberg podkreśla, że Włochy są krajem, w którym rynek e-aut rozwija się najsłabiej w Europie. W ubiegłym roku Włosi kupili około 2,6 tys. elektrycznych samochodów. Szacuje się, że po włoskich ulicach jeździ ich dzisiaj tylko 5 tys.

źródło: www.pb.pl

Sprawdź, gdzie możesz naładować swój samochód elektryczny.